Дванадесетата поредна Национална конверенция по биоетика и биоправо ще се проведе на 02-03.12.2024 г. в Огледалната зала на Ректората на СУ,,Св. Климент Охридски". Тя се организира от традиционно от Фондация за развитие на правосъдието и Професионален сайт “Предизвикай правото!” в рамките на съвместен проект на двете организации ,,Модерни правни решения: право и етика в националните биополитики“, който се изпълнява от 2013 г. под ръководството на проф. д.н. Стоян Ставру. Тази година тя е под надслов ,,Живот: естествено и изкуствено" и е подрепена още от секция “Етически изследвания” към Института по философия и социология при Българската академия на науките и магистърска програма “Интегративна биоетика” във Философския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.
Конференцията има за цел да насърчи развиването на основани на знание биоправни и биоетични решения на актуални интердисциплинарни проблеми, като подложи на професионална публична дискусия набрани на конкурсен принцип проучвания на практици и изследователи от различни области на хуманитарното знание. Както и предходните единадесет конференции, Дванадесетата национална годишна конференция търси да разшири аудиторията, ангажирана с проблемите на биоправото и биоетиката, сред различни професионални общности.
Конференцията е предназначена за всички, които се интересуват от въпросите на биоетиката и биоправото и търсят техните възможни решения в български контекст.
Конкретни примерно и неизчерпателно посочени насоки на Дванадесетата национална годишна конференция по биоетика и биоправо „Живот: естествено и изкуствено“ са:
– биоетични и биоправни аспекти на генетичните модификации като пресечна точка между естественото и изкуственото;
– етически и правни въпроси на биониката и кибернетиката: как технологиите променят човешката природа;
– агробиоетика: възможен ли е балансът между естественото земеделие и генното инженерство;
– изкуственият интелект и естественият разум: пресечени граници и точки на конфликт в сферата на човешкото мислене;
– регулации и контрол на биотехнологиите в съвременното общество;
– човешкото тяло като поле на технологични иновации и подобрения: етически и правни перспективи;
– синтетична биология, регенеративна медицина и етиката на създаването на човешки органи, тъкани и клетки;
– екология и изкуствени екосистеми: възможни пътища към устойчиво бъдеще;
– траектории на трансхуманизма: естествено развитие или изкуствена еволюци;
– виртуалната реалност и човешкото възприятие: граници между реално и изкуствено;
– социални аспекти на изкуственото удължаване на живота: демографски и етични предизвикателства.